Wytłumianie drzwi
Wytłumienie drzwi ma dwa główne cele. Pierwszy to zapewnienie głośnikom odpowiedniej komory akustycznej w drzwiach, drugi to wytłumienie rezonansów blach, cięgieł, tapicerki itp. Pierwszy cel realizujemy przez uszczelnienie wewnętrznego poszycia drzwiowego matami bitumicznymi, tj. zaklejenie otworów technologicznych. Drugi cel polega na wyklejenie matami poszycia zewnętrznego oraz umocowania wiązek przewodów cięgieł plastików itp.
Według mnie pierwszy cel jest ważniejszy, gdyż wpłynie bezpośrednio na dźwięk (szczególnie bas) oraz zamykając energię tylniej strony membrany w drzwiach zapobiega drganiom tapicerki, przez co częściowo spełnia i drugi cel.
Wytłumienie rozpoczynamy od demontażu tapicerki i zmycia brudu i konserwacji w miejscach naklejania mat (przy użyciu pędzla i benzyny ekstrakcyjnej i szmatki – ta operacja została tutaj pominięta z racji wcześniejszego częściowego wytłumienia). Na blachy zewnętrzne naklejamy kawałki mat jak na zdjęciach.
Szczególnie ważna jest mata bezpośrednio za głośnikiem. I na największych powierzchniach blach, które mają największą tendencję do drgań. Powierzchnia blach pod maty musi być odtłuszczona a maty przy naklejaniu warto podgrzać suszarką (np. do włosów lub opalarką).
Warto też solidnie umocować plastiki na górze drzwi, bo mają tendencję do drgań. Górną plastikową listwę można osadzić na piance do osadzania okien, gdyż fabryczne jest ona nitowana a z czasem plastik pęka, powodując jej uciążliwie brzęczenie przy mocniejszym basie.
Piankowanie najlepiej przeprowadzić pistoletem lub mocno przewężoną rurką z puszki ze względu na możliwość precyzyjnego dawkowania pianki.
Przed zaschnięciem pianki robimy brzegiem klucza oczkowego rowek na tapicerkę (można to zrobić po zaschnięciu pianki nożem ale będzie więcej roboty). Pod długie cięgło do klamki (wewnątrz drzwi) wstawiamy kawałek gąbki na taśmie dwustronnej. W podobny sposób postępujemy z kołkiem blokującym drzwi przed otwarciem z zewnątrz. Ma to na celu zapobiec drganiom tych cięgieł.
Kiedy już wszystko wewnątrz drzwi mamy wykonane możemy przystąpić do zaklejania otworów technologicznych matą.
W największym otworze należy wstawić płaskownik z paska blachy aluminiowej (lub stalowej ocynkowanej, itp.), który zapobiegnie zapadaniu się maty.
Warto przed zaklejeniem otworów technologicznych przejrzeć mechanizmy wewnątrz drzwi (przesmarować zamek, sprawdzić stan gumek na siłowniku centralnego zamka, ewentualnie podnośnika szyb, itp.), by za chwile nie trzeba było odklejać mat. Następnie zaklejamy wszystkie większe otwory jak na zdjęciach.
Przed założeniem tapicerki warto nakleić na nią kawałek włókniny w miejscu korbki szyby (lub zaślepki), bo w tym miejscu trzymana jest tylko przez zatrzaski i ma tendencję do stukania o blachę (pozostała część tapicerki jest solidnie dociskana przez śruby schowka i podłokietnika).
Po wytłumieniu drzwi poprawia się szczególnie odtwarzanie niskich częstotliwości (basu) przez głośniki. Zyskujemy też na czystości dźwięku z racji mniejszych rezonansów blach tapicerki a i drzwi przy zamykaniu wydają zupełnie inny odgłos (z racji braku drgań blach oraz większej wagi). Mniej słyszalne są również odgłosy i hałasy z zewnątrz.
Efekt końcowy wytłumienia:
Pozdrawiam
Powgreg#1843
Maciek#938